Budowa tarasu – co trzeba wiedzieć?

Data dodania: 30.12.2016


Właściciele domów jednorodzinnych często decydują się na wykończenie budynku, jakim jest budowa tarasu. Dostarcza on domownikom wiele przyjemności, gdy mogą zjeść posiłek na świeżym powietrzu albo urządzić wieczornego grilla ze znajomymi. Zalety tarasu można mnożyć, ale zanim zdecydujemy się na jego budowę (zobacz: budowa domów Szczecin), powinniśmy przemyśleć kilka spraw.

Bardzo ważna jest lokalizacja tarasu. Jeśli ma być on położony na piętrze, np. na bryle garażu, powinniśmy zadbać o to już podczas budowy domu (sprawdź: deweloper Szczecin). Architekt musi obliczyć, czy dach będzie w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenia i zaprojektować odpowiednią podłogę. Powinniśmy także zadbać o dobrą komunikację wewnątrz domu, aby nie okazało się, że wejście na taras prowadzi przez czyjąś sypialnię.

Jeśli taras będzie położony na gruncie, co zdarza się zdecydowanie częściej, warto przemyśleć jego położenie względem stron świata. Architekci (zobacz: budowa domów Szczecin) zazwyczaj starają się, by okna z salonu zwrócone były w kierunku południa, co jest ułatwieniem, gdy chcemy dobudować taras. Jeśli miałby on się znajdować od strony północnej, znajdowałby się on w ciągłym cieniu. Z drugiej strony, taras od południa byłby wciąż nasłoneczniony, co mogłoby być uciążliwe podczas dłuższego wypoczynku. Najlepiej jest zaprojektować taras od strony północno-wschodniej lub północno-zachodniej. Dzięki takiemu położeniu przyjemnie będzie siedzieć na nim o każdej porze dnia.

Budowę tarasu powinna poprzedzać przemyślana decyzja o jego wielkości. Jeśli planujemy urządzać tam ogrodowe przyjęcia i spotkania rodzinne, to duże rozmiary będą konieczne. Natomiast jeżeli chcemy, by był on na użytek drobnych przyjemności jak wieczór z książką czy kolacja we dwoje, można ograniczyć się do niewielkiego metrażu.

Kolejną rzeczą jest nawierzchnia, którą pokryjemy taras. Możemy postawić na klasyczne drewno, jednak trzeba liczyć się z tym, że konieczna będzie jego impregnacja i renowacja co jakiś czas. Najprostszy w utrzymaniu jest taras pokryty płytkami lub betonem. Trzeba też pomyśleć o zadaszeniu. Niektórzy decydują się na brak jakiegokolwiek pokrycia dachowego, inni budują zadaszenie na stałe lub inwestują w składane moduły. Dzięki temu ostatniemu rozwiązaniu mamy najwięcej możliwości. W trakcie ostrego nasłonecznienia siedzenie na zewnątrz nie będzie szkodliwe dla zdrowia, natomiast, gdy najdzie nas ochota, możemy opalać się w pełnych promieniach słońca.