Czy dom, w którym zamieszka więcej niż jedna rodzina, może być wygodny i funkcjonalny?

Data dodania: 30.11.2017


Zastanawiasz się nad tym, czy dom w którym zamieszka nie jedna, a dwie rodziny może charakteryzować się funkcjonalnością? Oczywiście, że tak! Wystarczy zadbać o to, aby projekt domu w każdym aspekcie spełniał potrzeby wszystkich jego mieszkańców – pamiętaj, że również domy wielorodzinne mogą się świetnie sprawdzić, a wygoda mieszkania w nich będzie nie mniejsza niż w domu jednorodzinnym. Postaw na sprawdzoną firmę architektoniczną, wyróżniającą się długoletnim doświadczeniem, aby projekt domu uwzględniał nowoczesne rozwiązania, które zapewnią Ci poczucie prywatności.

Projekt domu dwurodzinnego – co musi zawierać?

Jeśli projekt domu jest wykonywany przez profesjonalnego architekta – jego pierwszym zadaniem powinno być zaprojektowanie pomieszczeń, które mają największe znaczenie w funkcjonowaniu rodziny – mamy na myśli oczywiście łazienki, sypialnie, salon oraz kuchnię, będącą nierzadko sercem domu. Kwestia jadalni pozostaje elastyczna – niektórzy decydują się włączyć ją w otwartą kuchnię, inni z kolei stawiają na zamknięte pomieszczenie przeznaczone do jedzenia. Jeśli daną nieruchomość zamieszka więcej niż jedna rodzina – również tarasów powinno być zdecydowanie więcej niż jeden. Dzięki temu, każda z nich zyska swój kawałek prywatnej przestrzeni na zewnątrz, a taras zlokalizowany na piętrze i na tarasie doskonale się do tego nadają. Teraz spędzanie czasu z rodziną na powietrzu nie będzie problematyczne dla żadnej z rodzin. Projekt domu w miejscowości Szczecin, może uwzględniać również dwa, niezależne od siebie wejścia do domu. Jeśli Twój projektant jest doświadczony, zaprojektowanie takiego rozwiązania nie będzie dla niego problemem.

Projektowanie domów Szczecin

Parter czy piętro?

Czas przemyśleć kwestię wyboru, czy dom ma być parterowy, a może jednak piętrowy? Jeśli postawisz na ten drugi, mimo wszystko koniecznie zastanów się nad zagospodarowaniem poddasza i stworzenia z niego miejsca użytkowego. Możesz stworzyć z niego nawet odrębne mieszkanie, które później możesz wynajmować, zapewniając sobie stały i dodatkowy dochód. Najczęściej jednak osoby planujące budowę domu wielorodzinnego decydują się na wybudowanie konstrukcji piętrowej, ale ostatnio pojawia się również rozwiązanie pozwalające na rozdzielenie dwóch części domu przy pomocy klatki schodowej, stanowiącej tzw. przestrzeń wspólną wszystkich mieszkańców – podobnie jak w blokach i kamienicach. To rozwiązanie powoduje, że oba mieszkania są piętrowe, a projekt domu może uwzględnić również osobne wejścia do budynku.

Co z potrzebami?

Jaka decyzja zostanie podjęta? To zależy od potrzeb Twoich oraz innych mieszkańców domu dwurodzinnego. Pamiętaj, że projekt domu może zostać dostosowany pod Ciebie w 100% – więc jeśli potrzebujesz dużej kuchni, bo kochasz gotować i podejmować gości – koniecznie poinformuj o tym swojego architekta.

Budowa domów Szczecin