Etapy procesu budowy domu jednorodzinnego

Data dodania: 10.10.2016


Nie ma się co dziwić, że większość osób, które podejmują decyzję o budowie własnego domu obawia się tego procesu. Taka inwestycja wiąże się z ogromnymi wydatkami, ale też koniecznością nadzorowania prac i wielu wyborów, jakie pojawiają się regularnie, w najbardziej niespodziewanych momentach, dlatego tak chętnie korzystamy z pomocy dewelopera budowlanego. Żeby marzenie o idealnym domu w końcu się spełniło, inwestora czeka długa droga. Oto etapy procesu budowy domu jednorodzinnego, przy udziale dewelopera.

Etap projektowy – przelać wizję na papier

Zanim zaczną się rzeczywiste roboty budowlane i inwestycja zacznie nabierać kształtów do pracy wkracza zespół architektów. Jednym z pierwszych kroków, jakie musi podjąć w tym celu deweloper jest dopełnienie wszystkich formalności związanych z budową domu. Na czele takich kwestii jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, o ile wybrany teren pod zabudowę nie posiada Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Następnie niezbędne jest uzyskanie decyzji związanych z przyłączeniem działki budowlanej do wszystkich sieci i mediów (między innymi gazowej, wodociągowej, elektrycznej) czy zlecenie wydania decyzji o warunkach geotechnicznych. W końcu można przystąpić do wykonania projektu domu. Renomowane firmy zapraszają do takich prac również architektów wnętrz, a przy modyfikacjach projektu obecny jest klient, który aktywnie uczestniczy w procesie kształtowania koncepcji budowy.

Na etapie projektowym warto pytać i rozwiewać wszelkie wątpliwości, tak aby dopiero w momencie budowy domu nie okazało się, że konkretne rozwiązania architektoniczne nie spełniają naszych oczekiwań.

Domy Kołobrzeg

Etap budowlany – realne kształty domu

Kolejny etap to proces robót budowlanych. Najczęściej korzystając ze współpracy z firmą budowlaną, taką jak deweloper nieruchomość jest oddawana do użytku w tak zwanym stanie deweloperskim. W tym przypadku wszystkie prace montażowe są wykonane, a właściciel nieruchomości może przystąpić do wykończenia wnętrza. Coraz więcej osób jest jednak zainteresowanych zakupem nowych domów w stanie pod klucz, czyli takich, do których można się od razu wprowadzić. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, ze im więcej zadań ma wykonać za nas deweloper, tym większe koszty będzie generowała budowa domu.

Etap wykończeniowy – ostanie szlify

Samodzielne wykończenie domu i przygotowanie go do zamieszkania to często etap, na który inwestorzy decydują się z pełną świadomością. Ale nie jest niczym niecodziennym, aby prace takie jak położenie parkietów czy posadzek i wykończenie ścian, leżały w gestii wykonawcy, jakim jest w tym przypadku deweloper. Standard i zakres prac, jakie muszą zostać wykonane przed oddaniem nieruchomości do użytku określa szczegółowo prospekt informacyjny.

deweloper szczecin wnętrzaOstatni etap budowy domu to wykończenie i wyposażenie wnętrza; fot. TLS Developer


Polecamy także:
∴  wycena-schodow.pl
∴  drewno-schody-projekt.pl