Jak powinien wyglądać idealny dom rodzinny

Data dodania: 02.10.2016


Myśląc o domu idealnym każdy z nas wyobraża sobie coś zupełnie innego. Dla jednej rodziny będzie to niewielki domek na obrzeżach miasta, dla innych nowoczesny apartamentowiec w centrum miejskiej aglomeracji. To jak powinien wyglądać idealny dom rodzinny zależy przede wszystkim od rodziny, która zamieszka w takim budynku. Sprawdźmy na co zwrócić uwagę podczas budowy domu, żeby mieć pewność, że będzie spełniał wszystkie oczekiwania lokatorów.

Lokalizacja odpowiednia dla rodziny

Tak jak to najczęściej bywa, warto zacząć od wyszukania właściwego terenu do realizacji inwestycji budowlanej. Działka, na której ma stanąć dom powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów, głównie od strony technicznej. Jednak wybór działki pod budowę domu w dużej mierze będzie później uzależniał selekcję projektów architektonicznych. W planach zagospodarowania przestrzennego znajdują się między innymi wytyczne, które określają niektóre z elementów konstrukcji, na przykład ilość kondygnacji czy wysokość budynku.

Ale to nie wszystko, co liczy się jeśli szukamy odpowiedniego miejsca do budowy domów dla rodzin. Bardzo ważna jest lokalizacja powstającej nieruchomości i otoczenie domu. Z perspektywy rodziny warto sprawdzić czy w okolicy znajdują się szkoły, jak wygląda infrastruktura drogowa, ścieżki rowerowe czy chodniki oraz komunikacja miejska.

Typ zabudowy

Wybór działki budowlanej wymusi na inwestorze pewne decyzje związane z projektem, między innymi typ budynku. Ze względu na podział kosztów wiele osób rozważa budowę domów w zabudowie bliźniaczej, jednak takie rozwiązanie może nie przypaść do gustu osobom, którym zależy szczególnie na prywatności i intymności, jakie zapewniają wyłącznie domy w zabudowie wolnostojącej.

idealny dom rodzinny deweloper Szczecinfot. TLS Developer

Jeśli chodzi o ilość kondygnacji, jak zapewnia firma TLS Developer, zdecydowanie największą popularnością cieszą się domy z poddaszem użytkowym. Przede wszystkim takie budownictwo sprzyja stosowaniu rozwiązań, które wpływają na poprawę parametrów termicznych domu, ale to również możliwość rozkładu pomieszczeń na dwóch płaszczyznach, dzięki czemu nawet na niewielkiej działce można wybudować dom o odpowiedniej powierzchni użytkowej dla średnich i dużych rodzin.


Jeśli planujesz zakup domu piętrowego dowiedz się jak wybrać najlepsze schody – polecamy serwis: drewno-schody-projekt.pl


Oszczędne rozwiązania

Nikogo nie trzeba przekonywać, że oszczędności związane z eksploatacją domu są zawsze mile widziane. Dlatego budowa domów z myślą o rodzinach powinna uwzględniać również rozwiązania energooszczędne, które pozwolą na osiągnięcie wymiernych oszczędności na co dzień. Oprócz odpowiednich technologii, materiałów budowlanych i podobnych rozwiązań na etapie budowy domu warto zadbać o energooszczędne wyposażenie wnętrza, od urządzeń gospodarstwa domowego, przez sprzęt AGD, aż po takie detale jak energooszczędne oświetlenie.