Jak się mieszka na poddaszu użytkowym?

Data dodania: 09.03.2017


Domy z użytkowym poddaszem cieszą się ogromną popularnością wśród inwestorów – są energooszczędne, tanie w budowie i wyglądają bardzo nowocześnie. Ale większość właścicieli tego typu nieruchomości ma dylemat w jaki sposób wykorzystać przestrzeń na poddaszu i czy to miejsce nadaje się do życia. Jak się mieszka na poddaszu użytkowym i o czym pamiętać planując jego aranżację?

Odpowiednia izolacja poddasza

Plany wykorzystania poddasza jako przestrzeni mieszkalnej przede wszystkim musza być uwzględnione w projekcie architektonicznym. Warto pamiętać o tym, że nie każde poddasze nadaje się do zamieszkania – musi ono uzyskać status przestrzeni użytkowej. Żeby mówić o poddaszu użytkowym taka przestrzeń musi mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość, co mierzy się sprawdzając położenie ścianek kolankowych. Ważna jest też możliwość doprowadzenia niezbędnych instalacji i mediów, takich jak elektryczność czy woda. Jeśli poddasze nie ma statusu użytkowego, można poddać je adaptacji.

Zakładając jednak, że budowa domu od początku opiera się na pomyśle zagospodarowania poddasza jako przestrzeni mieszkalnej, powinniśmy zadbać o jego odpowiednią izolacją. Podstawową kwestią jest izolacja termiczna, gdyż niewłaściwie zabezpieczone poddasze, z uwagi na swoje położenie, może być bardzo uciążliwe dla domowników. Zimą bywa tam bardzo chłodno, a po wyłączeniu ogrzewania temperatura szybko maleje, z kolei latem pomieszczenia przypominają bardziej sauny.

Równie istotna jest izolacja akustyczna, bez której użytkowanie przestrzeni na poddaszu może znacznie utrudniać życie domownikom przebywającym na parterze.

Aranżacja trudnych skosów

Poddasze jest o tyle niewdzięczną przestrzenią do aranżacji, że zawsze mamy do czynienia z trudnymi skosami. Pomysłem na jak najbardziej produktywne wykorzystanie każdego metra na poddaszu są między innymi meble produkowane na wymiar.

Z drugiej strony, specyfika poddasza pozwala na uzyskanie niecodziennych efektów aranżacji. Widoczne drewniane belki konstrukcyjne idealnie wpisują się zarówno w styl industrialny, jak i rustykalny. Równie ciekawie można wykorzystać okna dachowe i wnęki.

Co można zagospodarować na poddaszu

W skrajnych przypadkach poddasze może nawet pełnić funkcję małego mieszkania, jednak zdecydowanie częściej jest wykorzystywane po prostu jako dodatkowa przestrzeń w domu, w której można urządzić pokoje czy sypialnie. Doświadczenia TLS Developer wskazują, że poddasze użytkowe często zmienia swoje zastosowanie na przestrzeni lat, na przykład przestrzeń niegdyś wykorzystywana jako domowa siłownia czy gabinet po latach staje się miejscem na pokoje dziecięce.

tesla body kit