Jaki projekt domu będzie najkorzystniejszy?

Data dodania: 05.07.2018


Jeżeli planujesz taką inwestycję, jak budowa domu – musimy na samym wstępie cię ostrzec. Przed tobą szmat drogi, na końcu której czeka wielka (dosłownie) nagroda – własny dom! Pierwszym krokiem na tej drodze będzie zdecydowanie projekt domu. Oczywiście, jeżeli posiadasz już odpowiednią działkę. Chyba zgodzisz się z nami, że nikt nie określi lepiej twoich oczekiwań i potrzeb niż ty sam. Nieistotne jest to, czy zdecydujesz się na gotowy projekt domu czy też postawisz na indywidualny projekt domu – w obu przypadkach należy skupić się na jak najlepszej funkcjonalności nieruchomości. Na tym etapie najczęściej zastanawiamy się – co wybrać? Czy projekt gotowy będzie dobrze dopasowany do naszych potrzeb? Czy projekt indywidualny nie będzie zbyt drogi i wykraczający poza nasz budżet? Skupmy się raczej na kwestii czasu, jaki mamy a wybór odpowiedniego projektu oraz na budowę.

Apartamenty z widokiem na morze sprzedaż

Jeżeli dysponujemy dużą ilością czasu, możemy rozważyć zatrudnienie architekta – jeżeli z kolei nie mamy zbyt wiele czasu i potrzebujemy sprawnej organizacji budowy – gotowy projekt domu będzie lepszym rozwiązaniem. Nie zakładamy oczywiście, że współpraca z architektem nie jest sprawna – istnieje jednak w tym przypadku większe ryzyko wydłużenia się pracy na tym etapie. Projektant musi ustalić koncepcję, zmodyfikować ją pod nasze oczekiwania, negocjować i debatować – to może zając nawet kilka tygodni.

Czasami możemy po prosty nie dogadać się z architektem – wtedy wskazane jest poszukania innej osoby.

Deweloper Szczecin

Jeżeli postawisz na projekt gotowy – możesz wybierać spośród wielu ofert na rynku – wyszukiwarki projektów są naprawdę sprawne i potrafią w skuteczny sposób zawęzić obszar poszukiwań. Wystarczy znaleźć nieco wolnego czasu, aby dokonać analizy poszczególnych projektów i wybrać ten, który najlepiej będzie nam odpowiadał. Ile trwa kompletowanie takiego projektu? Zazwyczaj nie dłużej niż tydzień – po tym czasie przesyłka z projektem i dokumentacją trafia w nasze dłonie. Gotowy projekt tak czy siak należy zaadaptować – tym powinien zająć się doświadczony budowlaniec. Czas jest równie istotny jak koszty inwestycji – gotowy projekt zawsze musi szacunkowo określić wydatki z jakimi musimy liczyć się w trakcie budowy. Dzięki temu możemy zweryfikować kosztorys. Jeśli chodzi o indywidualny projekt domu – może być to dla nas finansowa niespodzianka. Często założone przez architekta elementy wykończenia są zmieniane na tańsze – to weryfikuje wyobrażenia o projekcie i nie jest zbyt miłym doświadczeniem dla nas.

Projektowanie domów Szczecin