Poznaj podstawowe obowiązki właściciela domu jednorodzinnego.

Data dodania: 25.01.2018


Przed nami właśnie rozpoczynający się sezon grzewczy – w związku z nim warto zamówić doroczny przegląd instalacji kominowych u kominiarza, lub innej osoby która ma uprawnienia do wykonywania tego typu prac i wystawi nam odpowiedni dokument o ich przeprowadzeniu. Dzięki takiemu świadectwu przeprowadzenia kontroli, będziemy mieli zabezpieczenie w przypadku ewentualnego pożaru – możemy pokazać je firmie ubezpieczeniowej i tym samym udowodnić, że odpowiednio zadbaliśmy o konserwację instalacji kominowej.

Maszyny stolarskie

Jeżeli zdarzyło się tak, że ciepło w twoim domu jest zapewniane przez kocioł centralnego ogrzewania, zdecydowanie powinniśmy zadbać o regularny przegląd tego urządzenia. Dzięki właściwej konserwacji, czyszczeniu i częstej wymianie wadliwych podzespołów, takich jak filtr wody czy olejowy, możemy zaoszczędzić na naprawdę kosztownych naprawach i zabezpieczyć się przez koniecznością zakupu nowego urządzenia. Odpowiednie zadbanie urządzenie będzie mniej kosztowne niż kupno nowego, a możemy sprawić, że będzie ono służyło nam przez wiele lat – bezawaryjnie.

Projektowanie domów Szczecin

Czy wiesz, że od kilku lat na rynku coraz popularniejsze stają się alternatywne sposoby ogrzewania domu, takie jak pompy ciepła. Podczas takiego wyboru, jak projekt domu, warto się nad tym zastanowić i przemyśleć, które rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze i nie obciąży zbytnio portfela, ale także stanu środowiska naturalnego.

Na pewno zdajesz sobie sprawę z obowiązujących przepisów prawa budowlanego i administracyjnego, które nie pozostawiają żadnych wątpliwości – jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, masz obowiązek zadbania o stan samego budynku, ale również jego najbliższego otoczenia. Co należy do twoich obowiązków? To zależy od pory roku. Zimą musisz regularnie odśnieżać chodnik przed posesją, usuwać sople zwisające z dachu czy rynien, które mogą zagrozić bezpieczeństwu przechodniów. Pamiętaj, że własny dom to nie tylko spełnienie wieloletnich marzeń, ale również spora odpowiedzialność, ponieważ jeżeli z powodu naszych zaniedbań dojdzie do wypadku, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej.

Posiadając dom jednorodzinny musisz liczyć się z ciągłym przebywaniem w okolicy natury. Nie powinien to być dla nikogo problem – jednak nie zawsze tak chętnie pożądamy obecności natury. O czym mowa? Jeżeli twój dom jest położony na działce nieopodal łąk, pól czy lasów musisz liczyć się z małymi towarzyszami – gryzoniami, czyli myszami lub szczurami. Gryzonie próbują wedrzeć się do wnętrza domu, ponieważ szczególnie zimą chcą uchronić się przed zimnem. Jeżeli nie lubisz myszy i chciałbyś odstraszyć je przed nawiedzaniem twojej nieruchomości – zastanów się nad adoptowaniem psa lub kota ( o ile oczywiście nie masz alergii na sierść).

Budowa domów Szczecin