Tani w budowie dom jednorodzinny – jak wygląda projekt

Data dodania: 02.10.2016


Własny dom to marzenie wielu z nas, jednak koszty związane z realizacją takiej inwestycji sprawiają, że wielu zainteresowanych inwestorów poprzestaje na etapie oglądania projektów, obawiając, że się wydatki na budowę domu przerosną ich możliwości. Tymczasem okazuje się, że wystarczy wybrać odpowiedni projekt, który w miarę możliwości zminimalizuje koszty inwestycji. Jak wygląda tani w budowie dom jednorodzinny?

Projekt gotowy czy na zamówienie

Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad szczegółami konstrukcji warto pomyśleć nad tym skąd weźmiemy projekt architektoniczny. Możliwe są w zasadzie dwa rozwiązania – zamówienie przygotowania koncepcji przez architekta, na indywidualne zamówienie lub zakup gotowego projektu z katalogu.

Z perspektywy finansowej zakup gotowego projektu jest oczywiście bardziej korzystny, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Tego typu koncepcje są opracowywane z myślą o możliwie prostym, nieurozmaiconym terenie, więc przed realizacją zawsze trzeba najpierw dokonać odpowiednich adaptacji. Budowa domów na podstawie takich projektów może być tańsza, o ile inwestor nie zdecyduje się na zbyt wiele modyfikacji dotyczących również układu pomieszczeń czy zastosowanych materiałów, szczególnie jeśli zmiany takie wymagają zgody autora projektu. Wtedy koszt wykonania indywidualnego projektu na zamówienie w studiu architektonicznym może ostatecznie nie różnić się zbyt wiele od zakupu projektu gotowego.

Prosta bryła i dach domu

Jeżeli zależy nam na tym, aby wydatki związane z budową domu były jak najniższe warto szukać projektu, który przedstawia dom o możliwie prostej bryle, wpisany najlepiej na proporcjonalną działkę o kształcie prostokątnym. Takie obiekty są po prostu o wiele łatwiejsze i szybsze w budowie, a dzięki oszczędnym zastosowaniu elementów ozdobnych zapewniają lepszą termoizolację, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Budowa domów tanich w realizacji i użytkowaniu powinna też uwzględniać dach konstrukcji. Dach dwuspadowy należy do najbardziej ekonomicznych rozwiązań i może być niemal dwa razy tańszy niż wielospadowy.

Oczywiście warto też pamiętać, że im większa powierzchnia zabudowy, tym wyższe będą koszty jakie pochłonie budowa domu. Dlatego jeżeli nie potrzebujemy aż tak dużej ilości przestrzeni, lepiej wybrać projekt domu o powierzchni dostosowanej do potrzeb lokatorów, a nie szukać na siłę niezwykle ogromnych rezydencji.

Parterowy, piętrowy, z piwnicą czy bez?

Jak pokazuje doświadczenie firmy TLS Developer, najtańsze w budowie są konstrukcje domów jednorodzinnych parterowych bez podpiwniczenia. Powód jest prosty – jest to nieskomplikowana konstrukcja, która najczęściej nie ma zbyt dużej powierzchni, więc koszt wykonania fundamentów czy pokrycia dachowego nie jest o wiele wyższy niż w przypadku domów piętrowych czy z poddaszem użytkowym. W tym przypadku z kolei trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami związanymi z montażem schodów czy okien dachowych, które są zazwyczaj sporym wydatkiem. Jednak inwestycje poczynione w fazie budowy domów w konstrukcję z poddaszem użytkowym zwrócą się na etapie eksploatacji.