Umowa z deweloperem – zanim podpiszesz

Data dodania: 02.10.2016


Decyzja o budowie domu jest jedną z najbardziej ekscytujących i przełomowych inwestycji w życiu dorosłego człowieka. Wyprowadzka na swoje wiąże się jednak z poważnymi zobowiązaniami finansowymi – niejeden klient, żeby stać się właścicielem domu musi zaciągnąć kredyt w banku czy zainwestować niemal cały dorobek swojego życia. Dlatego tak ważne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić dewelopera, który ma zająć się budową naszego domu.

Portfolio dewelopera

Wybór odpowiedniego biura dewelopera nie jest sprawą prostą. Obecnie nie brakuje firm, które zajmują się budową domów i sprzedażą nieruchomości. Jedną z pierwszych rzeczy, jakie warto sprawdzić, aby dokonać chociażby wstępnej selekcji powinno być zapoznanie się z portfolio prac dewelopera. Ważna jest zarówno jego zawartość, a więc konkretne ukończone projekty, jak i poziom wykonania, podejście do klienta – wszystko to będzie wpływać na jakość współpracy w przyszłości.

Konspekt informacyjny – wszystko, co musisz wiedzieć

Zgodnie z ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloper ma obowiązek sporządzenia i udostępnienia bez żadnych opłat prospektu informacyjnego dotyczącego konkretnej inwestycji deweloperskiej. Taki dokument wraz z niezbędnymi załącznikami to prawdziwa skarbnica wiedzy o planowanej inwestycji budowlanej .

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Prospekt informacyjny musi zawierać nie tylko dane dotyczące sytuacji prawno-finansowej dewelopera, ale również o konkretnej inwestycji.

Warto pamiętać, że zgodnie z wcześniej wspomnianą ustawą klient ma prawo zapoznać się między innymi ze sprawozdaniem finansowym firmy deweloperskiej za okres ostatnich 2 lat, stanem księgi wieczystej dla interesującej go nieruchomości czy kopią pozwolenia na budowę (art.21).

Zobaczyć na własne oczy

O ile warto sprawdzić dokładnie dokumentację pracy dewelopera i wszelkie formalności związane z budową domów, o tyle nic nie zastąpi zobaczenia na własne oczy realnych efektów jego prac. Dobra firma, której warto powierzyć zadanie budowy domów powinna mieć już w swoim dorobku ukończone przedsięwzięcia inwestycyjne, które warto odwiedzić i w miarę możliwości przekonać się z bliska jak na żywo prezentuje się ukończona inwestycja.

W przeciwieństwie do idealnie dopracowanych katalogów i zdjęć w prezentacjach ofertowych tutaj nie ma miejsca na maskowanie jakichkolwiek niedociągnięć. Dlatego taka wizyta może albo utwierdzić nas w podjętej decyzji, co do wybranej firmy (sprawdź: dobry deweloper Szczecin), albo ustrzec przed pochopnym podpisaniem umowy z niewłaściwym podmiotem.


Deweloper – budowa nowoczesnych domów: www.tlsdeveloper.pl